Praca obywateli Ukrainy zmiany w zatrudnianiu od dnia 01.07.2024 r.
Ustawa z dnia 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U.2022.583 ze zm.) wprowadziła szereg udogodnień dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski w związku z toczącym się konfliktem zbrojnym.
W dniu 15 maja 2024 została opublikowana zmiana ww. ustawy Dz.U z 2024 r. poz.854, która wchodzi w życie z dniem 01.07.2024 r.
Ustawa dopuściła legalność pobytu obywateli Ukrainy którzy przybyli po dniu 24.02.2022 r. i deklarują zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do 30.09.2025 r.
Przedłużony z mocy prawa do 30.09.2025 r. został także legalny pobyt na podstawie wizy krajowej (typ D) lub zezwolenia na pobyt czasowy, jeżeli ostatni dzień pobytu obywatela Ukrainy na podstawie w/w dokumentów przypada w okresie po 24.02.2022 r.
W przypadku obywatela Ukrainy, którego ostatni dzień dopuszczalnego okresu pobytu na terytorium RP na podstawie wiz Schengen (typ C), dokumentu pobytowego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich wydanego przez właściwy organ innego państwa obszaru Schengen, albo innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ tego państwa, uprawniającego do podróży po terytorium innych państw tego obszaru oraz ruchu bezwizowego przypada w okresie po 24.02.2022 r., a pobyt rozpoczął się przed tym dniem - uznaje się za legalny do 30.09.2025 r.
Także w przypadku upływu okresów ważności po 24.02.2022 r. dokumentów wydanych obywatelom Ukrainy – karty pobytu, polskich dokumentów tożsamości, dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany" – ulegają one przedłużeniu z mocy prawa do 30.09.2025 r.
INFORMACJE DLA PRACODAWCY
W świetle obowiązujących przepisów możliwe jest zatrudnienie obywatela Ukrainy w uproszczonej procedurze, na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Stan prawny obowiązujący od 01.07.2024 :
1. Obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
- przebywa legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1;
- podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi, w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu pracy temu obywatelowi;
- wymiar czasu pracy nie jest niższy niż wskazany w powiadomieniu lub liczba godzin nie jest mniejsza niż wskazana w powiadomieniu;
- otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż określona w powiadomieniu lub ustalonej według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonej;
- w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy;
- wynagrodzenie, które otrzymuje obywatel Ukrainy, spełnia wymogi określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu – w przypadkach gdy przepisy te mają zastosowanie.
2. Pracodawca składa ponownie powiadomienie do urzędu pracy w terminie 7 dni od wystąpienia następujących okoliczności jeśli:
- zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy;
- zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy;
- zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu;
- obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.
Ponadto dodano wymóg wskazywania w powiadomieniu o zatrudnieniu obywatela Ukrainy co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę lub minimalnej stawki godzinowej
3. Wprowadzono zmiany w powiadomieniu również w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i prace:
Obowiązek złożenia powiadomienia będzie dotyczyć również przypadku gdy obywatel Ukrainy wcześniej pracował u pracodawcy na podstawie zezwolenia na pracę lub oświadczenia i zamierza kontynuować pracę u tego samego podmiotu przy jednoczesnej zmianie dokumentu umożliwiającego pracę na zezwolenie na pobyt czasowy i pracę podając jako podstawę swojej pracy powiadomienie. Powiadomienie w takim przypadku powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia, w którym cudzoziemiec poinformował pracodawcę o doręczeniu mu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Nowe rozwiązanie nie będzie wymagało aby w przypadku kontynuacji podmiot był zmuszony do rozwiązania umowy o pracę z cudzoziemcem i zawarcia nowej umowy tak jak to było dotychczas. W przypadku zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, stroną postępowania jest wyłącznie cudzoziemiec, co oznacza, że informację o udzieleniu tego zezwolenia podmiot powierzający pracę może uzyskać wyłącznie od niego. W celu zapobiegania nadużyciom związanym z powierzaniem pracy cudzoziemcom w tym trybie - przepis nakłada na cudzoziemca obowiązek powiadomienia pracodawcy o otrzymaniu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w terminie 7 dni liczonych od dnia jej doręczenia. Przepis przewiduje, że praca w tym okresie jest uznawana za legalną. W przypadku gdy cudzoziemiec nie dopełni obowiązku przekazania informacji o doręczeniu decyzji pobytowej we wskazanym terminie – cudzoziemiec nie będzie uprawniony do wykonywania pracy na podstawie powiadomienia.
Wojewoda ma obowiązek pouczenia cudzoziemca o wymogu poinformowania pracodawcy o otrzymaniu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę wydanego w związku z pracą na podstawie powiadomienia.
Tak jak dotychczas powiadomienie o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy może nastąpić wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl (wymaga to posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP).