„Na ratunek całą dobę - Interwencja Kryzysowa w Myślenicach - Nadzieja, Pomoc, Zmiana" to tytuł konferencji, jaka miała miejsce w dniach 9-10 marca 2023 r. w Zespole Szkół nr 1 w Dobczycach, a której organizatorem był Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach. Wśród licznie zebranego grona znaleźli się przedstawiciele świata nauki (m.in. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK - rektor Ignacjanum, prof. dr hab. A. Błasiak, dr Monika Wasilewska, dr Katarzyna Wojtanowicz, dr Piotr Passowicz), samorządu, przedsiębiorcy, UNHCR, Stowarzyszenia Zustricz, oraz reprezentanci instytucji pomocowych działających na terenie naszego województwa i powiatu, realizujących zadania z zakresu polityki społecznej w różnych obszarach. Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach reprezentowała Pani Dyrektor Izabela Cygan- Młynarczyk.
Program konferencji obejmował wykłady, warsztaty, wystąpienia i prezentacje oraz dyskusję panelową prowadzoną przez przedstawicieli różnych instytucji z terenu powiatu myślenickiego, zajmujących się szeroko rozumianą pomocą i polityką społeczną. Tematem przewodnim konferencji była realizacja usługi interwencji kryzysowej w czasach zamętu. Wśród omawianych kwestii znalazło się: przedstawienie zmian, jakim podlega nasze społeczeństwo (zarówno w wymiarze globalnym jak i lokalnym), wynikające z nich nowe, niespotykane dotąd problemy i kryzysy, których doświadczają obecnie jednostkowo członkowie naszej społeczności oraz prezentacja sposobów rozwiązywania tych trudności w naszym powiecie. Szczególną uwagę zwrócono na wypracowany przez myślenicki OIK model realizacji zadań z zakresu interwencji kryzysowej, podkreślając zalety całodobowej gotowości do udzielania kompleksowego wsparcia w trybie natychmiastowym. W trakcie dyskusji panelowej, uczestniczący w niej eksperci podkreślali rolę i komplementarny charakter współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami, np. pomiędzy Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej a Państwową Strażą Pożarną, Powiatowym Urzędem Pracy czy Ośrodkami Pomocy Społecznej. W efekcie zostały wypracowane rekomendacje i konkluzje, z których wynika, że myślenicki model interwencji kryzysowej, realizowany w oparciu o współpracę gwarantuje maksymalizację efektów interwencji publicznej, skuteczniejszą od sumy ich oddzielnych działań.
Konferencja była też okazją do wyrażenia wdzięczności dla osób i instytucji szczególnie zaangażowanych we współpracę i pomoc myślenickiemu Ośrodkowi Interwencji Kryzysowej. Miło nam donieść, że w gronie wyróżnionych znalazła się Pani Izabela Cygan-Młynarczyk, która w imieniu całego zespołu Urzędu Pracy złożyła podziękowania, gratulacje i wyrazy uznania dla prężnej działalności OIKu.